Przegl±d Urologiczny - Leczenie zaka¿eñ uk³adu moczowego (2024)

Wojciech Krajewski

artyku³ ukaza³ siê w Przegl±dzie Urologicznym 2016/6 (100)

Opracowano na podstawie: Treatment of Urinary Tract Infections and Antibiotic Stewardship. Bartoletti R, Cai T, Wagenlehner FM, Naber K, Johansen TEB. European Urology Supplements 15 (2016): 81-87.

Zaka¿enia uk³adu moczowego (ZUM) dotycz± ponad 30% ludzi na ¶wiecie. S± przyczyn± ponad 20% wszystkich wizyt ambulatoryjnych, a ich koszty leczenia s± porównywalne z leczeniem dusznicy bolesnej czy choroby Crohna. ZUM powinny byæ traktowane jako problem populacyjny, który znacznie pogarsza jako¶æ ¿ycia pacjentów poprzez ograniczanie codziennej aktywno¶ci. ZUM czê¶ciej dotycz± kobiet. Badania epidemiologiczne wskazuj±, ¿e oko³o 33% kobiet podczas swojego ¿ycia do¶wiadcza co najmniej jednego epizodu ZUM wymagaj±cego antybiotykoterapii, natomiast nawroty w czasie 6 miesiêcy po pierwszym epizodzie dotycz± nawet do 50% pacjentek. ¦rednio epizod ZUM

Rycina 1

Podzia³ ZUM w zale¿no¶ci od manifestacji klinicznej
Przegl±d Urologiczny - Leczenie zaka¿eñ uk³adu moczowego (1)

zwi±zany jest z nieobecno¶ci± w pracy przez 1,2 dnia, ograniczeniem codziennej aktywno¶ci przez 2,4 dnia i dolegliwo¶ciami trwaj±cymi 6,1 dnia.

ZUM mog± byæ dzielone wed³ug ró¿nych kryteriów, tj.: wywo³uj±cego patogenu, manifestacji klinicznej (ryc. 1), ciê¿ko¶ci objawów (ryc. 2) oraz ze wzglêdu na czynniki ryzyka (ryc. 3).

  • ZUM niepowik³ane. Wystêpuje u kobiet z prawid³owym uk³adem moczowo-p³ciowym oraz bez zaburzeñ miejscowych/ogólnoustrojowych mechanizmów obronnych i jest wywo³ane przez drobnoustroje typowe dla ZUM.

Rycina 2

Podzia³ ZUM w zale¿no¶ci od ciê¿ko¶ci objawów
Przegl±d Urologiczny - Leczenie zaka¿eñ uk³adu moczowego (2)

Rycina 3

Podzia³ ZUM w zale¿no¶ci od czynników ryzyka
Przegl±d Urologiczny - Leczenie zaka¿eñ uk³adu moczowego (3)

  • ZUM powik³ane. Najczêstsze czynniki, z powodu których nale¿y traktowaæ ZUM jako powik³ane, to p³eæ mêska, anatomiczne lub czynno¶ciowe zaburzenia odp³ywu moczu, upo¶ledzenie ogólnoustrojowych b±d¼ miejscowych mechanizmów obronnych i nietypowe drobnoustroje.

Tabela 1

Przyk³adowe czynniki ryzyka powik³anego ZUM
Przegl±d Urologiczny - Leczenie zaka¿eñ uk³adu moczowego (4)

Kolejnym podzia³em ZUM na podstawie czynników ryzyka jest system klasyfikacji ORENUC zaproponowany przez Johansena i wspó³autorów. Ka¿da z liter akronimu odpowiada jednej z kategorii czynników ryzyka:

  • O - NO known risk factor (epizodyczny ZUM u przedmenopauzalnej kobiety bez czynników ryzyka).
  • R - Recurrent UTI (nawrotowe ZUM u kobiet z uregulowan± cukrzyc±, stosuj±cych ¶rodki zmieniaj±ce cykl menstruacyjny lub ¶rodki antykoncepcyjne).
  • E - Extraurogenital risk factors (czynniki ryzyka spoza uk³adu moczowo-p³ciowego, jak ci±¿a, nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia odp*rno¶ci, ZUM u mê¿czyzn).
  • N - relevant Nephropathic diseases (nefropatie).
  • U - Urological resolvable risk factors (przej¶ciowe czynniki ryzyka - przeszkoda w odp³ywie moczu, krótki okres cewnikowania, bezobjawowa bakteriuria).
  • C - permanent external urinary Cathether and non resolved (przewlek³a przeszkoda w odp³ywie moczu, przewlek³e cewnikowanie, ¼le kontrolowany pêcherz neurogenny).

Nawrotowe ZUM

Nawrót ZUM to kolejne ZUM wystêpuj±ce do 2 tygodni po leczeniu przeciwdrobnoustrojowym, spowodowane tym samym szczepem drobnoustrojów.

Nawrotowe ZUM jest definiowane jako co najmniej 3 epizody ZUM w czasie 1 roku lub 2 epizody ZUM w czasie 6 miesiêcy od pierwszego epizodu. Nawroty ZUM wynikaj± najczê¶ciej z wystêpowania ró¿nych czynników ryzyka oraz niepe³nej eradykacji antybiotykowej.

W ostatnim okresie udowodniono wystêpowanie szczepów Escherichia coli maj±cych zdolno¶æ do tworzenia biofilmu i internalizacji komórek ¶cian pêcherza, pochwy czy odbytnicy. Sprzyja to wystêpowaniu niemych klinicznie rezerwuarów zaka¿enia op*rnych na terapiê przeciwdrobnoustrojow±.

Bezobjawowa bakteriuria jest czêsto spowodowana zaka¿eniem Enterococcus faecalis. Niema klinicznie kolonizacja i internalizacja ¶cian pêcherza przez E. faecalis wydaje siê byæ mechanizmem ochronnym przed kolonizacj± bardziej wirulentnymi szczepami E. coli. Z tego powodu leczenie bezobjawowej bakteriurii i eradykacja szczepów bêd±cych mechanizmem ochronnym jest szkodliwe. Udowodniono, ¿e leczenie bakteriurii bezobjawowej prowadzi do zwiêkszenia czêsto¶ci nawrotów, ryzyka op*rno¶ci na antybiotyki i ca³kowitych kosztów terapii. Tylko nieca³e 8% kobiet cierpi±cych na nawrotowe ZUM, u których nie leczono bezobjawowej bakteriurii, rozwinê³o kolejny epizod objawowego zaka¿enia w porównaniu do 30% kobiet, u których leczono bezobjawow± bakteriuriê. Po d³u¿szym czasie obserwacji zjawisko to staje siê nawet bardziej wyra¼ne.

Mechanizmy obronne gospodarza i odpowied¼ zapalna

Adhezja bakterii do nab³onka uk³adu moczowego jest w warunkach fizjologicznych utrudniana przez strumieñ p³yn±cego moczu, niskie pH i wysok± osmolarno¶æ moczu oraz obecno¶æ wielu substancji, jak laktoferyna, lipokalina, bia³ko Tamma-Horsfalla i immunoglobuliny A. W przypadku prze³amania mechanizmów obronnych przez bakterie i inwazji nab³onka indukowana jest odpowied¼ zapalna organizmu gospodarza. Zjawisko to zachodzi g³ównie poprzez aktywacjê receptorów TLR i nastêpowego uwolnienia katelicydyn, defensyn a i b oraz cytokin prozapalnych IL-6 i IL-8. Aktywowane zostaj± neutrofile i komórki Ryc. 3. Podzia³ ZUM w zale¿no¶ci od czynników ryzyka ZUM Cystitis Pyelonephritis wymagaj±ce Sepsa Ciê¿ka sepsa Wstrz±s septyczny antybiotykoterapii doustnej Pyelonephritis wymagaj±ce antybiotykoterapii do¿ylnej dendrytyczne, a cytoszkielet ulega rearan¿acji w celu utrudnienia wnikania bakterii. Dodatkowo nastêpuje aktywacja procesów apoptozy i z³uszczania nab³onka w celu pozbycia siê zaka¿onych warstw.

Czynniki etiologiczne

Escherichia coli jest najczêstszym patogenem wywo³uj±cym niepowik³ane ZUM (70-95%). Rzadziej wystêpuj± Staphylococcus saprophyticus ( 5-10%), Proteus mirabilis i Klebsiella spp. W przypadku powik³anego ZUM E. coli jest tak¿e najczêstszym czynnikiem patogennym, innymi mikroorganizmami s± bakterie gram ujemne, jak Citrobacter spp, Enterobacter spp, Pseudomonas aeruginosa oraz gram dodatnie, jak Enterococcus spp i Staphylococcus spp.

Antybiotykoterapia

Leczenie ZUM zwykle wymaga poda¿y antybiotyków. Przy wyborze leku nale¿y kierowaæ siê nastêpuj±cymi kryteriami:
-spektrum dzia³ania substancji i podatno¶æ patogenów na lek;
-udowodniona skuteczno¶æ leku;
-tendencja do indukowania op*rno¶ci bakterii na lek i op*rno¶ci krzy¿owej z innymi substancjami;
-profil bezpieczeñstwa, w tym mo¿liwe dzia³ania niepo¿±dane;
-koszt;
-dostêpno¶æ.

W przypadku niepowik³anego zaka¿enia pêcherza u przedmenopauzalnych kobiet i niepowik³anego odmiedniczkowego zapalenia nerek zalecanymi antybiotykami w populacji europejskiej s±:
-fosfomycyna 3 g, pojedyncza dawka doustna;
-nitrofurantoina 100 mg 2 razy dziennie przez 5 dni (w Polsce dostêpna pochodna - furazydyna 100 mg 3 razy dziennie);
-pivmecillinam 400 mg 2 razy dziennie przez 3 dni (w Polsce niedostêpny);
-trimetoprim z sulfametoksazolem 160/800 mg 2 razy dziennie przez 5 dni.

Leki z grupy fluorochinolonów z powodu mo¿liwo¶ci indukowania op*rno¶ci krzy¿owej i powodowania dzia³añ niepo¿±danych nie powinny byæ stosowane jako lek z wyboru w przypadku niepowik³anego ZUM.

W przypadku nawrotowych ZUM czêsto stosowane s± schematy profilaktyczne z podawaniem piêciodniowych cyklów przypominaj±cych. Zasadno¶æ takiego postêpowania nie jest jednak w pe³ni udowodniona. Zgodnie z wytycznymi EAU mo¿na stosowaæ te same antybiotyki jako profilaktykê nawrotów i jako leczenie niepowik³anych ZUM. Nale¿y jednak mieæ na uwadze profil bezpieczeñstwa substancji oraz mo¿liwo¶æ indukowania op*rno¶ci. Czas trwania profilaktyki nie zosta³ ustalony, jednak¿e okres od 6 do 12 miesiêcy wydaje siê odpowiedni.

W przypadku powik³anego ZUM oprócz antybiotykoterapii nale¿y eliminowaæ modyfikowalne czynniki ryzyka. Fluorochinolony s± lekami pierwszego rzutu, poniewa¿ s± aktywne wobec Pseudomonas spp. Piperacillina z inhibitorami betalaktamaz i cefalosporyny 3 generacji mog± byæ tak¿e stosowane w zale¿no¶ci od sytuacji klinicznej i lokalnego schematu op*rno¶ci drobnoustrojów.

Antybiotykami, które powinny byæ stosowane w sytuacji zaka¿enia szczepami ESBL, s± karbapenemy. Fluorochinolony i aminoglikozydy powinny byæ stosowane ostro¿nie, natomiast cefalosporyny, penicyliny i monobaktamy nie powinny byæ stosowane w monoterapii. Zalecane jest tak¿e stosowanie inhibitorów betalaktamaz.

Op*rno¶æ na antybiotyki

Op*rno¶æ mikroorganizmów na leki stale ro¶nie i stanowi powa¿ny problem, zarówno kliniczny, jak i ekonomiczny. Z tego powodu antybiotyki powinny byæ stosowane z rozwag±, a ich poda¿ odpowiednio kontrolowana, zw³aszcza w sytuacji niepowik³anego ZUM.

Stale zwiêksza siê liczba szczepów E. coli produkuj±cych betalaktamazy, tak¿e w zaka¿eniach niepowik³anych. Wra¿liwo¶æ na trimetoprim cechuje tylko oko³o 50% szczepów E. coli z ca³kowit± op*rno¶ci± na fluorochinolony, natomiast ca³kowita op*rno¶æ na trimetoprim dotyczy oko³o 25% szczepów E. coli z ca³kowit± op*rno¶ci± na fluorochinolony.

Obecnie, z powodu bardzo restrykcyjnych przepisów wprowadzania leków, nowe, skuteczne antybiotyki pojawiaj± siê na rynku bardzo rzadko. Maj±c na uwadze wy¿ej wymienione czynniki, podczas planowania kuracji trzeba dok³adnie przeanalizowaæ wskazania, wybór leku, dawkowanie, drogê podania i czas terapii. Nale¿y wzi±æ pod uwagê nastêpuj±ce czynniki: lokaln± op*rno¶æ bakterii na antybiotyki, czy pacjent by³ leczony antybiotykami w ostatnim czasie, czy s± dostêpne archiwalne posiewy oraz czy s± dostêpne dane na temat op*rno¶ci bakterii u danego pacjenta. Dodatkowo trzeba przeanalizowaæ: czy wybrany antybiotyk ma odpowiednie w³a¶ciwo¶ci farmakologiczne pozwalaj±ce wyleczyæ infekcjê, jaka jest najlepsza droga podania w danym przypadku, jaki jest sposób wydalania substancji i jak wp³ywa to na dan± sytuacjê kliniczn±. Co wiêcej, powinno siê wzi±æ pod uwagê: jaka jest odpowiednia dawka do osi±gniêcia stê¿enia terapeutycznego, jaki jest czas pó³trwania leku i czy aktywno¶æ leku zale¿y od wysoko¶ci dawki (aminoglikozydy, fluorochinolony, fosfomycyna), czy od czasu (karbapenemy, cefalosporyny, penicyliny, erytromycyna).

Pod wzglêdem stopnia wra¿liwo¶ci na dany lek, opartego na minimalnym stê¿eniu hamuj±cym (minimal inhibitory concentration - MIC), bakterie mo¿na dzieliæ na:

  • wra¿liwe - istnieje du¿e prawdopodobieñstwo wyleczenia przy stosowaniu standardowych dawek;
  • ¶rednio wra¿liwe - infekcja mo¿e byæ wyleczona, je¶li stê¿enie antybiotyku w miejscu zaka¿enia bêdzie terapeutyczne lub zastosowane zostan± wysokie dawki leku;
  • op*rne - istnieje du¿e ryzyko, ¿e podany lek nie wp³ynie na rozwój infekcji.

Leczenie empiryczne

W przypadku niepowik³anego ZUM zwykle zalecana jest antybiotykoterapia empiryczna. W rejonach o wysokich wspó³czynnikach op*rno¶ci na antybiotyki zalecane jest wykonanie posiewów przed w³±czeniem leczenia. Antybiotyki stosowane jako leki pierwszego rzutu powinny mieæ niski profil op*rno¶ci, powinny byæ wydzielane z moczem w formie aktywnej, byæ nietoksyczne, ogólnodostêpne i tanie. Jednak¿e leczenie powinno byæ oparte na pe³nym obrazie klinicznym, a nie tylko na wyniku posiewu moczu i antybiogramie.

Amoksycylina, amoksycylina z kwasem klawulanowym i kotrimoksazol nie s± wskazane do leczenia empirycznego z powodu czêsto wystêpuj±cej op*rno¶ci bakterii. Kotrimoksazol mo¿e byæ zalecany tylko w rejonach o niskiej op*rno¶ci (<20%).

Oprac.: lek.Wojciech Krajewski
Katedra i Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej UM we Wroc³awiu
kierownik kliniki: prof. dr hab. n. med Romuald Zdrojowy

Przegl±d Urologiczny - Leczenie zaka¿eñ uk³adu moczowego (2024)
Top Articles
The Laws of Simplicity (Simplicity: Design, Technology,…
What to know about the Supreme Court immunity ruling in Trump's 2020 election interference case
Diario Las Americas Rentas Hialeah
Star Sessions Imx
Unitedhealthcare Hwp
Craigslist Parsippany Nj Rooms For Rent
Doublelist Paducah Ky
Gameplay Clarkston
Chuckwagon racing 101: why it's OK to ask what a wheeler is | CBC News
Doby's Funeral Home Obituaries
My Vidant Chart
Youtube Combe
Jack Daniels Pop Tarts
Alaska: Lockruf der Wildnis
What Time Chase Close Saturday
Classic Lotto Payout Calculator
Tracking Your Shipments with Maher Terminal
Cvs Appointment For Booster Shot
fort smith farm & garden - craigslist
60 X 60 Christmas Tablecloths
Second Chance Maryland Lottery
Diamond Piers Menards
Sadie Proposal Ideas
Libinick
Hermitcraft Texture Pack
Faurot Field Virtual Seating Chart
Shopmonsterus Reviews
zom 100 mangadex - WebNovel
Brazos Valley Busted Newspaper
Best Nail Salons Open Near Me
Nsa Panama City Mwr
Lost Pizza Nutrition
Farm Equipment Innovations
Best Town Hall 11
Ewg Eucerin
Taktube Irani
Lucky Larry's Latina's
Colorado Parks And Wildlife Reissue List
R/Moissanite
Citibank Branch Locations In Orlando Florida
Gravel Racing
Sas Majors
If You're Getting Your Nails Done, You Absolutely Need to Tip—Here's How Much
M&T Bank
Rocket Lab hiring Integration &amp; Test Engineer I/II in Long Beach, CA | LinkedIn
Join MileSplit to get access to the latest news, films, and events!
Julies Freebies Instant Win
Strange World Showtimes Near Atlas Cinemas Great Lakes Stadium 16
Deviantart Rwby
Taterz Salad
Cognitive Function Test Potomac Falls
Les BABAS EXOTIQUES façon Amaury Guichon
Latest Posts
Article information

Author: Manual Maggio

Last Updated:

Views: 5468

Rating: 4.9 / 5 (49 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Manual Maggio

Birthday: 1998-01-20

Address: 359 Kelvin Stream, Lake Eldonview, MT 33517-1242

Phone: +577037762465

Job: Product Hospitality Supervisor

Hobby: Gardening, Web surfing, Video gaming, Amateur radio, Flag Football, Reading, Table tennis

Introduction: My name is Manual Maggio, I am a thankful, tender, adventurous, delightful, fantastic, proud, graceful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.